Издање манастира
Нови Стјеник,
2007.
РЕСАВСКИ МИСИОНАР обраћа се ресавцима, свим србима и свим људима који љубе Бога, и који воле законе морала, законе људскости(чојства), који воле помоћи србину и који воле сваког човека, али особито срБског домаћина, Цркву православну(не екуменску), нашу традицију и културу...
Свети Деспот Стефан Високи је од малог Угарског градића направио велику утврђену Српску престоницу и посветио је Пресветој Богородици.
Као што некада давно светим Константином мали Визант постаде велики Хришћански Град - Константинопољ, тако и сватим Деспотом Стефаном Високим Београд постаде православна Српска престоница.
Који се још град тиме може похвалити?
Овај едукативни (у техници компјутерске 3Д анимације) филм је направила туристичка организација Београда у част његове 600 - годинишњице (2003). Врло мало смо га модификовали.
Иконе које су накнадно додане у филм рад су Новостјеничког сестринства. На самом крају постављен је и тропар светом Стефану Деспоту.
Све у свему веома похвалан и едукативан 3Д филм који показује славну прошлост на којој је саграђена наша Престоница.
Антиохијски патријарх Валсамон је писао, да "је сам Свјатијеши Патријарх рекао да иако дани тих постова (Успењског и Божићног) нису одређени правилом, потрудимо се међутим да следимо неписано црквено предање и дужни смо да постимо ...од 15 дана новембра". Божићни пост је последњи вишедневни пост у години. Почиње 14/27. новембра и траје до 24. децембра/6. јануара, траје четрдесет дана и због тога се у црквеном уставу назива Четрдесетницом, као и Велики пост.
Божићни пост је установљен ради тога да бисмо се пре дана Христовог Рођења очистили покајањем, молитвом и постом, како бисмо чиста срца, душе и тела могли са страхопоштовањем да дочекамо Сина Божијег Који се јавио свету, и да би Му поред обичних дарова и жртви, принели наше чисто срце и жељу да следимо Његово учење.
Утемељитељем хришћанскога подвига сматра се сам Господ наш Исус Христос, који је уочи ступања у подвиг искупљења рода људскога укрепио себе дуготрајним постом. И сви подвижници, почињући да служе Господу, наоружавали су се постом и нису друкчије ступали на пут Крста но спроводећи пост.
* Мојсије после поста од четрдесет дана усудио се да се попне на врх горе Синаја, и да прими од Бога плоче са десет заповести.
* Пророк Самуило био је плод поста. Његова мајка Ана, пошто је постила, помолила се Богу: "Господе сила, помилуј ме и подари ми дете, па ћу га посветити Теби".
* Великог јунака Сампсона је пост учинио непобедивим. Преко поста је зачет у утроби матере своје. Пост га је родио. Пост га је одојио. Пост га је одхранио. Онај пост којег је одредио анђео: "Дете које ћеш родити, не треба да окуси ништа од плодова винограда. Неће пити вина нити било које друго опојно пиће". Док је Сампсон живео са постом, побеђивао је на хиљаде Филистејаца, рушио врата утврђених градова, задавио рукама лава. Међутим када је напустио пост и Далилда га навела на пијанство и у блуд, био је заробљен, ослепљен и исмејан од својих непријатеља.
* После поста од четрдесет дана удостојио се пророк Илија да се сретне са Господом лицем у лице. После поста васкрсао је умрло дете и показао се јачим од смрти. После поста затворио је небо да не пада киша за три и по године. То је учинио да би омекшао тврдокорност срца Израиљаца који су се били предали разврату и безакоњу. Тако је изазвао принудни пост у целом народу, док се не покају и исправе своје грехе, који су проистекли од удобног и разнеженог живота.
* Пророк Данило, који за двадесет дана није окусио хлеба нити пио воде, поучио је чак и лавове да посте. Гладни лавови нису га растргли, као да је имао тело од камена или бакра или неког другог тврдог материјала. Пост је ојачао тело Пророка и учинио га неповредивим за зубе звери, као што боја чини гвожђе неповредивим за рђу.
* Живот Светог Јована Крститеља био је непрекидни пост. Није имао ни кревета, ни трпезе, ни имања, ни стоке, ни магацине хране, нити било шта друго од онога што се сматра неопходно за живот. Но управо због тога Господ је посведочио да је он "највећи од рођених од жене".* Пост је подигао до трећег неба и Апостола Павла. Њега чак убраја у невоље и страдања која је поднео у своме мисионарском раду за славу Божију и спасење људи.
* Ниневљани, да нису постили и они сами и њихова стока, не би избегли катастрофу.
* Пост је моћно оружје против демона. "Овај род (демонски) не изгони се ничим другим, до само молитвом и постом", рекао је Исус након истеривања демона који је био обузео једног младића.
Ми не треба да умртвљујемо своје тело, него своје страсти. Пост не значи да се само уздржавамо од мрсне хране, већ је то првенствено одрицање од злочестивих мисли, жеља и дела. Телесни пост је свакако неопходно помоћно средство у борби против страсти, нарочито против гордости која се сматра кореном сваког даљег зла. Стваран пост је првенствено уздржавање од сваке похоте. Без духовног поста, кажу оци, сам телесни пост Бог не прихвата. Пост има у првом реду духовни смисао и он је органски повезан са целокупним духовним животом. Стварни пост приводи човека смирењу. А у смирењу човек стиче сазнање, да за човека спасење лежи једино у Богу, у његовој милости. Код стицања свих врлина и код испуњења свих заповести, свети оци придају врлини расуђивања највећу важност. Расуђивање значи дар разликовања онога што је корисно, и онога што је штетно - тамо где је истина, и тамо где је лаж.
Лав Велики пише: "Само поштовање уздржања је одређено у четири временска периода, како бисмо у току године спознали да нам је непрестано неопходно очишћење и да при расејаности живота увек треба да се трудимо да постом и милостињом чистимо грех, који се умножава због телесних слабости и нечистоте жеља".
Према речима Лава Великог, Божићни пост је жртва Богу за сакупљене плодове. "Као што је нама Господ подарио овоземаљске плодове, - пише светитељ - тако и ми у време тог поста треба да будемо дарежљиви према сиромашнима".
Према речима Симеона Солунског, "пост Божићне Четрдесетнице изображава пост Мојсија, који је постивши четрдесет дана и четрдесет ноћи добио на каменим таблицама Божије заповести. А ми, постећи четрдесет дана, созерцавамо и примамо живу Реч од Дјеве, не нацртану на камену, већ оваплоћену и рођену, и присаједињујемо се Његовој Божанској плоти".
Свети Фотије патријарх Цариградски каже:
"Пост благопријатан Богу је онај који подразумева поред уздржања од хране и удаљење од сваког греха, мржње, зависти, оговарања, неумесних шала, празнословља и других зала. Оној који пости само телесно не трудећи се у врлини личи на човека који је саградио лепу кућу, али у њој живи са змијама и скорпијама."
Да нас Господ укрепи у посту и да нам снаге да сва искушења
издржимо и заблагодаримо Му у дан Његовог Рођења!
ТЕКСТ ЈЕ ПРЕУЗЕТ СА ПОРТАЛА СПЦ
Није лоше погледати овај филм и полако исправљати и себе и све око себе о заблуди три раширена прста. Ту праксу код нас увео је комуниста и националиста( ако то уопште иде заједно) Вук Драшковић.
Молим да погледате и други део.Link
Ово је снимак из 91 године. Ставите прст на чело и замислите се, шта сад чине. На снимку можете видети и свештеника из СПЦ како диригује екуменским хором.Све је по благослову српске патријаршије.
Овако постављено питање јесте непотпуно и површно. Оно је истргнуто из једног ширег контекста проблема о владању и одевању хришћанских жена (наравно, и мушкараца), и то не само у цркви и за време молитве него свуда, у свако време и на сваком месту. А детаљно и исцрпно разрешење тога проблема захтевало би повећу студију, што превазилази оквир ове наше рубрике. Ипак, и овако постављено питање може добити адекватан одговор, што ћемо и покушати да учинимо.
Горње питање, нема сумње, засновано је на речима светог апостола Павла који, поучавајући коринтске хришћане, пише између осталог: "Свака жена која се гологлава моли Богу или пророкује, срамоти главу своју; јер је једно исто као да је ошишана. Јер ако се жена не покрива, нека се и шиша; ако ли је стидно жени шишати се или бријати се, нека се покрива" (I Кор. 11,5-6), да би после дужег расматрања тога питања, апелујући на свест самих хришћана свога доба, додао: "Сами у себи судите: је ли лијепо да се жена гологлава моли Богу?" (I Кор. 11, 13). Из ове задње реченице, више је него очигледно да, по апостолу Павлу, "није лепо да се жена гологлава моли Богу". А зашто? Показаће анализа горе наведених стихова. Већ у 3-ем стиху ове 11 главе, апостол Павле говори о божанском реду и поретку у Цркви Христовој, где се јасно види где је чије место. "Хоћу да знате да је сваком мужу глава Христос; а муж је глава жени; а Бог је глава Христу". Зато, по тумачењу светог Никодима Агиорита, када свети Апостол каже да "свака жена која се гологлава (тј. непокривене главе) моли Богу или пророкује, срамоти главу своју", значи да она тиме нарушава богоустановљени поредак и срамоти мужа свога. Јер тиме показује да се њена глава, тј. њен муж, одрекао своје власти над њом, власти која му је поверена од Бога. Откривањем своје главе на молитви и у цркви жена показује да није више под влашћу свога мужа, него да она влада њиме.
По професору П. Трембели, поред тога преносног значења, које се односи на њеног мужа, жена која се моли гологлава, и буквално срамоти главу своју, јер према њој показује такву "недоличност". Она практикује нешто што је, по мерилима онога времена, значило да покушава да приграби себи ону улогу која припада њеноме мужу. Међутим, Апостол хоће да свако остане на оном месту и оној улози коју му је Творац наменио и одредио. Поредак у који је божанска Мудост поставила лица и ствари свакако је најбољи и најприличнији. Сваки покушај да преступимо и нарушимо тај установљени поредак, раван је покушају стварања нереда и хаоса.
Свети Никодим Агиорит говори још да свети Апостол Павле забрањује женама да се појављују гологлаве не само у цркви и на молитви него увек и свуда, у свако време и на сваком месту, поготову на јавним скуповима. То Апостол показује речима: "Јер је једно исто као и ошишана", што је за жене онога времена, нема сумње, била велика срамота. "Код Грка и незнабожаца у оно време шишане су робиње, а код Јевреја - жене осуђене за прељубу" (Трембела). И као што је ошишана или обријана жена свагда и свуда изложена руглу и срамоти, исто тако је срамотно и ружно за њу свагда и свуда да се појављује гологлава.
Речи пак 6-га стиха: "Јер ако се жена не покрива, нека се и шиша; ако ли је стидно жени шишати се или бријати се, нека се покрива", никако не значи давање права на избор: или марама, или шишање, како би многи хтели данас да схвате, када је увелико ушла и међу хришћане мода да се жене шишају и секу косу своју. Овим пак речима, свети Павле, нема сум-ње жели само да још јаче нагласи оно што је рекао у претходном стиху. Овде се више него очигледно пројављује негодовање светог Апостола, као да каже: Ако ви, жене, имате толику бестидност да дозволите себи први корак, тј. да се показујете гологлаве на скуповима као и мужеви, онда учините и други корак - долазите ошишане, као и они. То никако не значи савет и благослов да жене могу да се шишају и секу косу своју, него управо одвраћање од тога, као од нечега што је "веома срамотно". Самим тим, свети Апостол још једном потврђује своје гле-диште да се жене "покривене главе" моле Богу и долазе на јавне скупове.
Све што је овде речено, нема сумње односи се на "жене" као женски пол, а не само на "оне које имају мужеве", те све ово важи и за девојке, као што је и у вашем питању постављено.
На крају бих само још нешто рекао. Питање мараме у храму на молитви не треба схватити формалистички и фарисејски, него суштински. А то значи да целокупно одевање женског света треба да је у складу са хришћанским учењем о скромности и чедности у одевању, о унутрашњем украшавању (врлинама) а не спољашњим накитима. Ништа неће вредети марама на глави, ако је остали део одеће неприличан. То може само још више показати женску бестидност, и још већу саблазан изазивати код људи, што управо апостол Павле наведеним својим саветима и речима жели да спречи.
Наше време је оптерећено многим изумима моде, па се начином одевања жели постићи пот-пуно супротно ономе чему је одећа намењена. Уместо да одело буде "покривало наше срамо-те", данашњи начин одевања служи управо истицању онога што би требало да покрива. Као да смо заборавили на опомену дату још у Старом Завету: "Жена да не носи мушкога одела нити човек да се облачи у женске хаљине, јер је ГАД пред Господом Богом твојим ко год тако чини" (V Мојс. 22, 5).
Нека би овај кратки одговор послужио христољубивим мајкама и сестрама као повод да свој живот у целини, па и начин одевања ускладе са целокупним моралним законом Православне Цркве, који нам је предат од самога Господа Исуса Христа, а посведочен светим Апостолима и вековном праксом живота Цркве. Не треба зазирати од погледа и мишљења "других" како ће и шта о нама мислити ако будемо у животу и одевању следовали учењу Цркве, а не моди савременога света. Не идимо оним путем којим "сви иду", јер много је оних који иду широким путем који води у пропаст. Нека за нас буде најважније шта Бог о нама мисли, и како Он о нашим поступцима суди.
Мир ти и радост од Господа.
Заједничка молитва јеретика латина и екумениста српске патријаршије.
МОМЕНТИ СА ИСТОРИЈСКОГ ПРОЦЕСА СЈЕДИЊЕЊА ГРЧКЕ И РУСКЕ ИПЦ
Јединство Истинских Православних Хришћана ојачало би наше заједничко сведочење Христа пред светом. Заиста, јединство као доказ нашег сведочења је учење предано Апостолима од самога Господа и Спаситеља нашег у његовој молитви Богу Оцу пре Његовог жртвовања на Крсту: „Молим....да сви они буду једно, Оче, као што си Ти у мени и ја сам у Теби. Нека они буду у нама да би свет могао веровати да си Ти послао Мене. Предао сам им славу коју си ти предао Мени, да би могли бити једно као што смо Ми једно: Ја у њима и Ти у Мени. Нека они буду у потпуном јединству да покажу свету да си ме Ти послао и да волиш њих исто као што волиш Мене.“(Јован, 17:20-30)
Мала Госпојина, 2009.
У склопу литургије на Рођење Пресвете Богородице – Мала Госпојина, после Заамвоне молитве о. Акакије је прочитао чин из Требника „Благодарење за испуњење молбе“, а све то у вези чудесног неодржавања параде полно изопачених.
Србија је највероватније јединствена земља у региону, па и шире, где овај скуп полно изопачених није прошао. И то је веома лепо сазнање.
"Многе молитве су упућене Богу да се тај срамотни и богомрски скуп не одржи. И Господ је услишио молитве свих нас који смо се за ово свето дело молили Његовој доброти. Овај пут сачувао је Господ и Његова пречиста Матер Српску престоницу Београд од овог ужасног осквернућа бестидне параде Содомљана. Вест да се овај пребезакони богопротивни скуп ипак неће одржати у Србији, каже о. Акакије, све нас је веома обрадовала. И зато нисмо хтели да ово велико доброчинство Божије остане без наше дубоке благодарности."
(...) Господ је са мном, не бојим се: шта ће ми учинити човек? Господ ми је помоћник: слободно ћу гледати у непријатеље своје. Боље је уздати се у Господа него ли се ослањати на кнезове. Сви ме народи опколише; али их у име Господње разбих. Оптекоше, опколише ме; али их у име Господње разбих. Опколише ме као пчеле саће, и угасише се као огањ у трњу: у име их Господа разбих (...)
Ми недостојне слуге твоје, Господе, благодарни због великог доброчинстава Твога према нама, што си спречио Содомљане да својом прљавштином оскрнаве земљу нашу, славећи Те ми хвалимо, благосиљамо, захваљујемо, певамо и величамо Твоје милосрђе, и смерном љубављу кличемо Ти: Добротвору Спасе наш слава Теби.
Са страхом и трепетом као непотребне слуге Твоје ми благодаримо милосрђу Твом Спаситељу наш и Господе, за Твоје доброчинство које си изобилно излио на слуге Твоје, не дозволивши да се земља наша оскврни богомрским пиром Содомљана и због тога Ти припадамо, и славословље Ти приносимо и са умиљењем вапијемо: избави од свих опасности слуге Твоје, и као милостив увек испуњуј на добро жеље свију нас, свесрдно Те молимо, услиши и помилуј.
Из молитве: Господе Исусе Христе Боже наш, Боже сваког милосрђа и доброте, Твоја је милост неизмерна и пучине човекољубља Твог бескрајна; припадајући величанству Твоме, ми недостојне слуге Твоје са страхом и трепетом смирено сада приносимо благодарење милосрђу Твоме за доброчинства учињена слугама Твојим, за одгнање Содомљанске напасти која је претила да ће своју богомрску прљавштину телесну и духобну излити по граду Београду. Због тога Те славимо као Господа и Владатеља и Добротвора, и хвалимо, и певамо и величамо, и падајући пред Тобом опет благодаримо, смерно молећи твоје безмерно и неисказано милосрђе: да као што си сада снисходљиво примио молбе слугу Твојих и милостиво их испунио, тако и у будуће учини да они напредују у љубави према Теби и ближњима и у свим врлинама, и удостој све верне слуге Твоје да добију добра Твоја избављајући Цркву Твоју свету и све верне њене од сваке опасности, и даруј им мир и спокојство, и удостој их да они Теби са беспочетним Твојим Оцем и пресветим и благим и једносушним Твојим Духом, у једном бићу слављеном Богу, свагда приносе благодарење, певајући Те и славећи Те од све душе.
Слава Теби Богу, Добротвору нашем, у векове векова.
Захваљујемо и свим Српским родољубима који су били спремни да свој протест искажу на улицама Београда, те су на такав начин веома утицали да до Содомљанског марша не дође.
http://stjenichanka.blogspot.com/2009/09/blog-post_21.html
Овако је било прошли пут. Сада се спрема обезбеђење содомског безакоња са највећим мерама безбедности.